September 06, 2022 - tarafından yigitdestek.com

Metro Ethernet

Metro Ethernet, başta orta ve büyük ölçekli şirketler olmak üzere, internet kullanımının yoğun olduğu hemen hemen her yerde rahatlıkla kullanılabilen ancak genellikle kurumsal yapılar tarafından tercih edilen bir internet hizmetidir.

Metro Ethernet, fiber optik kablolar aracılığıyla müşteriye ayrı bir hat tanımlanarak sağlanmaktadır. Müşterinin tercih edeceği seçeneğe göre, 5 Mbit/sn ile 50Gbit/sn arasında simetrik veri gönderim imkânı sunmaktadır.

ADSL ve VDSL ile Farkı Nedir?

Metro Ethernet, internet kullanımının oldukça yoğun olduğu yerlerde tercih edilen kurumsal bir internet hizmetidir. ADSL ve VDSL hizmetlerine bakış açısının en büyük ayrımı, bağlantının fiber optik kablolar sayesinde yüksek bant genişliğinde simetrik olarak sağlanıyor olması denebilir.

Fiber optik kablolar aracılığıyla, çok az gecikme oranları ile yüksek indirme ve yükleme hızlarına erişilebilmektedir. Aynı zamanda da simetrik bağlantıyla internet hattında darboğaz yaşanmamaktadır.

Bu hizmetten faydalananlar; klasik xDSL çözümlerinden değil de kendilerine özel tahsis edilmiş hatlar ile birbirlerine bağlandıklarından dolayı normal kullanıcıların yaşadığı yavaşlama veya kesinti gibi problemlerle karşılaşmamaktadırlar. Çünkü, kullandıkları bireysel internet değil kurumsal olarak onlara özel olarak ayrılmış hatlardan oluşan internettir.

ADSL ve VDSL hizmetinde olduğunun aksine, problem yaşandığında müşteri hizmetleri tarafından arıza kaydı alınmamakta, direkt duruma teknik ekip tarafından müdahale edilmekte ve en kısa zamanda sorunun çözümü sağlanmaktadır.

Simetrik Bağlantı Nedir?

Simetrik bağlantı, hem indirme (download) hem de yükleme (upload) hızlarının birbirine eşit olduğu bağlantı türlerine verilen addır. Bu türdeki bağlantılar fiber optik kablolar üzerinden sağlanmaktadır.

Asimetrik olan ADSL ve VDSL hizmetlerinde kullanılan eski teknolojilerden kaynaklı olarak, internetten indirme yapılırken bir yandan yükleme yapılmaya çalışıldığında hat darboğaz olarak geçici süreliğine kullanılamaz hale gelmektedir. Fiber optik bağlantıyla sağlanılan simetrik bağlantıyla bu problem yaşanmamaktadır.

Metro Ethernet’i Kimler Kullanmalı?

Bu hizmeti öncelikli olarak; orta ve büyük ölçekli şirketler, internet ortamında yoğun indirme ve yükleme yapan içerik üreticileri, üniversiteler, hastaneler, kamu kurum ve kuruluşları, oteller, turizm merkezleri, alışveriş merkezleri kullanmalıdır. Çünkü; bu kullanıcıların bireysel kullanıcının aksine izlemesi gereken farklı prosedürler vardır.

Kurumsal bir hizmet olan Metro Ethernet, Türkiye’de ki birçok internet servis sağlayıcısı tarafından müşterilerine farklı paketlerle sunulmaktadır.

0 Sepetim
$ 0